FINANCIAL PRESS Polska

Jest już ponad 300 chętnych do procesowania się z Volkswagenem

Blisko dwustu przedsiębiorców oraz ponad 100 prywatnych osób zgłosiło chęć dopisania się do pozwów zbiorowych – domagają się rekompensaty finansowej za sprzedanie im przez niemiecki koncern samochodów ze zmanipulowanym oprogramowaniem w silnikach Diesla.

To efekt zapisów tylko na jednym portalu: vw.pozywamy-zbiorowo.pl. Współpracująca z portalem kancelaria prawna Dauerman prawdopodobnie jako jedyna w Polsce znalazła sposób, jak przedsiębiorcy (spółki oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą) mogą zbiorowo dochodzić swoich racji.

– Osoby prywatne będą pozywać konkretne salony samochodowe, które im te auta sprzedały. Przedsiębiorców natomiast będziemy reprezentować w jednym pozwie bezpośrednio przeciw koncernowi Volkswagen – mówi mecenas Maciej Broniecki z kancelarii Dauerman. – Rozróżnienie to wynika z tego, że w świetle prawa przedsiębiorcy nie są konsumentami i dotyczą ich inne przepisy. Znaleźliśmy jednak dla nich furtkę, która umożliwia im wystąpienie z pozwem zbiorowym.

Maciej Żyłka, szef portalu pozywamy-zbiorowo.pl, który kojarzy ludzi zamierzających w tej samej sprawie dochodzić roszczeń w trybie pozwu zbiorowego, przyznaje, że zainteresowanie ze strony posiadaczy volkswagenów, skód, seatów oraz audi ze zmanipulowanymi silnikami jest olbrzymie. – Spodziewaliśmy się dużego odzewu, jednak skala jest imponująca – przyznaje Maciej Żyłka. Wystarczył niewiele ponad tydzień od początku zapisów, aby zgłosiło się 300 osób.

– Otrzymujemy bardzo wiele maili, listów tradycyjnych oraz telefonów z pytaniami bezpośrednio do kancelarii – dodaje mecenas Broniecki.

Kancelaria uważa że bardzo prawdopodobne jest, iż do rozpraw przed sądami wcale nie dojdzie. Jest prawdopodobne, że zarówno dealerzy, jak i sam koncern, zgodzą się zawrzeć ugodę przedsądową i dzięki temu właściciele feralnych samochodów sprawnie i szybko otrzymają rekompensaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *