FINANCIAL PRESS Polska

InPost przejmuje Polską Grupę Pocztową

Największy prywatny operator pocztowy w Polsce sfinalizował właśnie przejęcie 100 procent akcji Polskiej Grupy Pocztowej SA. Spółki zintegrowały swoje struktury operacyjne, a formalne przejęcie akcji stanowiło ostatni etap w procesie akwizycji.

Tym samym zwiększy się potencjał obsługi korespondencji przez InPost, w tym także w zakresie kontraktów publicznych. W ostatnim czasie InPost wygrał przetargi na obsługę korespondencji rządowego Centrum usług Wspólnych o wartości 33 mln zł oraz KRUS – wycenionego na niemal 23 mln zł.

Ponadto InPost wraz z PGP od roku realizuje obsługę korespondencji sądów powszechnych i prokuratur – dwuletni kontrakt ma wartość niemal 500 mln zł i obejmuje 100 mln przesyłek.

InPost na koniec III kwartału 2014 roku realizował kontrakty na obsługę korespondencji na rzecz aż 2,6 tys. przedsiębiorstw w Polsce, zarówno instytucji publicznych, jak i firm prywatnych. Oznacza to wzrost o 20 procent od początku roku.

Firma tylko od czerwca do września 2014 roku uczestniczyła w 38 przetargach publicznych, z czego wygrała 27 z nich.

– Formalne połączenie z PGP jest zwieńczeniem bardzo owocnego roku dla obu spółek w zakresie obsługi przesyłek w Polsce. Prowadzimy także rozmowy w sprawie rozważanego przejęcia spółki Inforsys. To może jednak nastąpić w drugiej połowie 2015 roku, po debiucie InPost na GPW – komentuje Rafał Brzoska, prezes InPost.

InPost dysponuje siecią ponad 8,3 tys. punktów obsługi klienta w całej Polsce. Codziennie ponad 10 tys. doręczycieli dostarcza pocztę do drzwi mieszkańców w całej Polsce. W 2013 roku liczba przesyłek obsłużonych przez InPost wyniosła około 240 mln sztuk, zaś w 2014 roku poziom ten wzrósł do 300 mln. Listy i paczki dostarczane przez InPost są sekwencjonowane w nowoczesnej sortowni o powierzchni 10 tysięcy metrów kwadratowych, która obsługuje nawet 1,2 mln przesyłek dziennie.

Ponadto w listopadzie InPost zawarł porozumienie z Allegro o strategicznej współpracy w ramach dostaw produktów zamawianych online. Teraz w opcjach przesyłki każdy e-sprzedawca może dodać nowe możliwości: Allegro Paczkomaty InPost (7,99 zł) i Allegro Polecony InPost (3,94 zł). W każdej z tych opcji klienci mają zagwarantowany darmowy zwrot kupionego towaru.

Z kolei Polska Grupa Pocztowa zakończyła wdrożenie Elektronicznego Potwierdzenia Odbioru we wszystkich sądach dwóch apelacji: krakowskiej i białostockiej. Na potrzeby 65 sądów obu apelacji pracuje blisko tysiąc doręczycieli wyposażonych w elektroniczne terminale, a awizowaną korespondencję można odebrać w aż 500 punktach awizacyjnych.

(FINANCIAL PRESS)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *